رفتن به محتوای اصلی
جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
.

دسته بندی اخبار

حق انحصار جدید،گروه های سرقت ادبی را در معرض خطر قرار داده است

NBC فناوری جدیدی را به ثبت رسانده است که گروه ­های بزرگ کاربران تورنت را با هدف شکار ناقضان حق نشر، هدف قرار می­ دهد.

 

این انحصار تحت عنوان «کشف زودهنگام گروه­ های نظیر به نظیر پر جمعیت» توسط USPTOبرای Comcast's NBC Universal منتشر شده است.سیستم از فناوری برای کشف گروه ­هایی استفاده می­کند که فایل ­ها را در حجم بالا و نه فقط برای زمین­گیر کردن سارقان ادبی و آپلودکنندگان موضوعات دارای حق نشر بلکه برای گردآوری اطلاعات برای اهداف تجاری و ضد سرقت ادبی دنبال می­کند.به گزارش TorrentFreak، NBC Universal می­ تواند برای جلوگیری از نشر و گسترش سرقت ادبی در سطح گسترده، این فناوری را با ثبت برساند قبل از این که گروه ­ها آنقدر بزرگ شوند که دیگر قابل کنترل نباشند.

 

لازم به گفتن نیست که شبکه ­ی نظیر به نظیر و فناوری BitTorrent با ذهنیت نقض حق نشر توسعه نیافته­اند.بلکه این فناوری بعنوان راهی آسان برای به اشتراک­ گذاری فایل­ های بزرگ بدون اتکا به تک سرورها توسعه یافته است.

 

torrenting، با شکستن فایل­ها و دانلود  آپلود آنها بصورت چندبخشی که هر بخش به یک کاربرleech متصل می­شود و داده ­های کامل ازseederهایی گرفته شود که بعنوان میزبان فایل­ های کامل عمل می­کنند، به یک متد محبوب برای بدست آوردن سریع محصولات سرقت شده شامل موسیقی، بازی، فیلم و نمایش ­های تلویزیونی بدل گردیده است. 

 

شرح مجوز بیان می ­نماید که این فناوری از مزایای بسیاری برخوردار است ولی مورد سوءاستفاده نیز قرار می­گیرد مثلاً عدم کسب درآمد توسط صاحبان محتوا که سالانه میلیاردها دلار برآورد می­گردد.

 

این فقط خالقان محتوا هستند که از فناوری بهره­ای نمی ­برند و میلیون­ها نفر در سراسر جهان محصولات سرقتی را به اشتراک می ­گذارند.ISPها نیز بواسطه­ ی افزایش سرویس ­های قانونی به اشتراک­ گذاری محتوا از قبیل Netflix و Amazon Prime Video،و درنیتجه افزایش تقاضا، به ستوه آمده ­اند.

 

این حق امتیاز به صاحبان مجوز اجازه می­دهد تا به اشتراک­ گذاری فایل را رصد کرده و به مجرد این که تعداد کاربران متصل شده فراتر از آستانه ­ی معینی شد، سیستم بهISPها هشدار داده و تولیدکنندگان محتوا پیام قطع را ارسال نمایند.

 

هرچند از این انحصار می­تواند به طرق ستیزه ­جویانه­ تری نیز استفاده نمود.مثلآً محدود کردن یا مسدود ساختن ترافیکP2P برای صرفه ­جویی در هزینه ­یISPها.

 

در این انحصار آمده است «به همین ترتیب، سرویس ­دهندگان شبکه به مجرد رسیدن به حد فعالیت داده، می­توانند منابع شبکه را مسدود نموده یا حذف نمایند». در موارد خاصی، پردازش برای گروه ­های پرخطر نشان دهنده ­ی گروه ­های پر ازدحام بوده و اجازه می ­دهد تا ترافیک برایISPها شکل بگیرد.

 

این حرکت از نظر بسیاری متداول نیست بویژه از آنجاییکهISPها بطور سنتی در فعالیت آنلاین کاربران مداخله نمی­ کنند- ولی از آنجایی که کاربران گرسنه ­ی داده، پهنای­ باند بیشتری می­ خواهند، این گرایش تغییر خواهد کرد.

 

همچینن بایستی دید که Comcast چگونه از این انحصار و امتیاز بهره خواهد گرفت.این امتیاز ۸ سال قبل به ثبت رسیده است و با توجه به وضعیت فعلیtorrenting وP2P شاید خیلی دیر باشد که این فناوری بتواند تفاوت عمده­ای ر ابرایISPها یا صاحبان حق نشر به ارمغان بیاورد.

مترجم: خانم دلاوری

تاریخ انتشار: 
شنبه, ۲۶ تير, ۱۳۹۵
۴۹