رفتن به محتوای اصلی
پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

شرکت‌های انرژی آمریکا در معرض حملات سایبری فزاینده

شرکت‌های انرژی آمریکا در معرض حملات سایبری فزاینده

شرکت سیمانتک، طی گزارشی اعلام کرد که در سال ۲۰۱۵ از ۱۴۰ شرکت فعال در زمینه انرژی ایالات متحده، ۸۷ شرکت مورد تهاجم سایبری قرار گرفته‌اند.

شرکت سیمانتک، طی گزارشی اعلام کرد که در سال ۲۰۱۵ از ۱۴۰ شرکت فعال در زمینه انرژی ایالات متحده، ۸۷ شرکت مورد تهاجم سایبری قرار گرفته‌اند.

 

 اوایل این ماه، شاهد این رویداد بودیم که هفت اپراتور خط لوله گاز، هدف یورش سایبری قرار گرفتند و بر اثر این حمله پنج اپراتور تعطیل شدند.

 

گسترش این تهاجمات، نگرانی‌هایی را برای مقامات آمریکایی به همراه داشت؛ زیرا به نظر می‌رسد که آمریکا از این حیث آسیب‌پذیر است و کارشناسان احتمال افزایش تعرضات نام برده را نیز می‌دهند.

 

این پنج اپراتور که وظیفه کنترل لوله‌های انتقال گاز را بر‌عهده داشتند در سامانه‌های کنترلی خود و ارتباط با این دستگاه‌ها دچار مشکل شده و نمی‌توانستند جابه‌جایی گاز را متوقف یا سیستم‌ها را خاموش کنند که این رخداد موجب ترس و نگرانی مسئولان شده‌بود.

 

پیتر بوگارد، سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا، اظهار کرد: «مسئولان این وزارتخانه از اوایل ماه مارس امسال، درگیر این یورش‌ها بودند و با اپراتورهای زیرساخت‌های حساس بخش نفت و گاز طبیعی برای مقابله با یک مجموعه تهدیدات سایبری به مجموعه شرکت‌های مدیریت خطوط انتقال گاز، همکاری‌های همه‌جانبه‌ای را آغاز کردند.»

 

 مقامات آمریکایی در گذشته از آسیب‌پذیری‌های گسترده در شبکه‌های برق، آب و خطوط لوله انتقال نفت و گاز در آمریکا سخن گفته بودند، لذا وقوع حملات این‌چنینی، نگرانی مسئولان را افزایش می‌دهد.

 

پیشتر نیز تجاوزهای سایبری از سوی هکرهای روسی به نیروگاه‌های برق صورت می‌گرفت پس این احتمال، دور از ذهن نیست که آفندهای یاد شده هم کار هکرهای روس باشد.

 

شبیخون‌های سایبری در سطح جهان رو به گسترش هستند و متاسفانه بسیاری از زیرساخت‌های حیاتی، ایمنی لازم را ندارند. این بسترها در برابر یورش‌های سایبری بسیار آسیب‌پذیرند. از این رو، مقامات دولتی، نسبت به ارتقای توان سایبری خود باید دست به اقدام شایسته بزنند.

۴۹